اصول اتصالات لوله کشی آب ساختمان


برای هدایت مسیر لوله ها و جلوگیری از تعویض کل سیستم لوله کشی آب ساختمان در صورت خراب شدن آن از اتصالات استفاده می کنیم، که این اتصالات در جنس و انواع گوناگون با قیمت ها و کیفیت های متفاوت در بازار موجودند.

 

از اقسام اتصالات لوله کشی آب ساختمان عبارتند از: دنده ای، فلنچی، بستی، اورنگی، جوشکاری، نر و مادگی، چسبی و… هستند که در زیر به معرفی چند نمونه از روش های رایج اتصال لوله ها به یکدیگر می پردازیم:

1 -جوشکاری لب به لب: به صرفه ترین شیوه برای اتصال لوله های 2 یا بالاتر و نیز لوله های با قطر زیاد است که در مقابل نشتی آب مقاوم بوده همچنین در انتهای لوله ها تراشیده شده و سپس به هم متصل می شوند.

2 -جوش محفظه ای: برخلاف جوش لب به لب برای لوله های پایین تر از 2 به کار می رود و در مقابل نشتی و خطر مواد سمی، آتش زا و رادیواکتیو مقاومت بالایی دارد.

 

 

3- جوش رزوه ای: اگر امکان جوشکاری نیست و لوله ها باید در زمان های کوتاه باز و بسته شوند از این روش اتصال بهره بگیرید، مانند جوش محفظه ای این نوع از اتصالات نیز مخصوص لوله های 2 و پایین تر می باشد.

4 -اتصال Compression fitting: برای اتصالات لوله های انتقال حرارت به یکدیگر یا به دستگاه های دیگر از این اتصالات مخصوص استفاده می شوند.

 

5 -اتصال فلنجی: این نوع اتصالات همیشه به صورت جفتی و برای لوله های 2 و بالاتر از آن و زمانی که نیاز به باز و بسته کردن دوره ای لوله هاست کاربرد دارد، برای آب بندی بین فلنجها نوعی لایی قرار داده می شود.

 

6 -اتصالات ساکتی: برای لوله های پلاستیکی این نوع اتصالات لوله کشی تا حدودی مناسب است، که برای این کار قسمت داخلی و خارجی لوله ها به وسیله اتو گرم شده و سپس با زوج کردن آنها به یکدیگر اتصال برقرار می شود.

 

اگر لوله ها در بتون کار گذاشته شدند امکان نفوذ بتون در اتصلات وجود دارد، برای جلوگیری از بروز این مسئله اتصالات را با استفاده از نوارهای پلاستیکی یا کاغذ مخصوص پوشش دهید.

 

هر لوله نیز مناسب نوع اتصالات خاصی است در این بخش به معرفی لوله ها و اتصالاتی که برای آنها مناسب تر می باشد می پردازیم:

1 -لوله های چدنی: در لوله های چدنی بدون سر کاسه، اتصالات آن قابلیت تحمل حرارت زیادی را داراست، اگر می دانید لوله کوشی باید حرارت زیادی را تحمل کند از این نوع استفاده کنید.

2 -لوله های پلی اتیلن: اتصالات دنده ای، بستی، فلنچی، اورنگی و نر و مادگی با روش های اتصال جوش حرارتی و جوش سر به سر مناسب این نوع لوله هاست.

3 -لوله های PVC: اتصال این نوع از لوله ها به هم نسبتا آسان و سریع تر از لوله های دیگر است، بهتر است از اتصالات چسبی استفاده شود، اما مشکل اتصالات چسبی از دست دادن خاصیت چسبندگی و باز شدن آنهاست.

4 -لوله های پروپلین: اتصالات این لوله ها اکثرا از نوع چسبی است و احتیاجی به چسب کاری یا جوشکاری ندارد، این نوع اتصالات در برابر آب بند شدن، ضربه و مواد شیمیایی مقاوم است.

5 -لوله های گالوانیزه: بهتر است این لوله ها با اتصالات دنده ای و بهره گیری از مواد مناسب به هم وصل شوند تا به خوبی آب بند شوند، از اتصال این لوله ها به وسیله دستگاه جوش بپرهیزید زیرا موجب سوختن روکش و خوردگی لوله ها می شود و با تولید دود غلیط و سفید محیط آلوده شده و سبب مسمومیت و بیماری می شود.

اخبار

پستعکاسیمصاحبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *